Image by Pexels from Pixabay
Početna Transport Transport građevinskog materijala – specifični tereti i specifična usluga

Transport građevinskog materijala – specifični tereti i specifična usluga

Prevoz građevinskog materijala ima niz specifičnosti koje zahtevaju poseban pristup i logističko planiranje

Građevinarstvo beleži snažne rezultate u Srbiji sa godišnjim rastom prihoda većim od 20%. Gledano prema industrijama, privredni rast predvode maloprodaja i građevinarstvo, posebno niskogradnja.  Analitičari prognoziraju da bi u zemljama Jugoistočne Evrope ovaj sektor mogao dostići novi vrhunac do 2026. 

Veliki infrastrukturni radovi uz značajne privatne investicije, svrstavaju ovu industriju među najznačajnije u Srbiji. Javni investicioni projekti uoči EXPO 2027 su vrlo ambiciozni, što bi moglo da pomogne da se održi trenutni tempo investicionih aktivnosti. Sve to je usko vezano za transport građevinskog materijala.

Image by Jason Goh from Pixabay
Image by Jason Goh from Pixabay

Transport građevinskog materijala predstavlja jedan od ključnih elemenata građevinske industrije, jer direktno utiče na efikasnost, troškove i rokove izgradnje. Ovaj vid transporta ima niz specifičnosti koje zahtevaju poseban pristup i logističko planiranje.

Prevoz u građevinskom sektoru – vrste materijala i dimenzije

Građevinski materijali obuhvataju širok spektar proizvoda – od peska, šljunka i cementa, do cigli, betonskih blokova, armature, gipsanih ploča i elemenata od drveta i čelika. Svaka vrsta materijala ima specifične zahteve u pogledu pakovanja, rukovanja i transporta. Na primer, rasuti teret poput peska i šljunka često zahteva specijalizovane kipere ili vagone, dok se osetljivi materijali, kao što su staklene površine ili gipsane ploče, moraju pažljivo pakovati i obezbediti od oštećenja.

Image by joffi from Pixabay
Image by joffi from Pixabay

Deo građevinskog materijala karakteriše velika masa ili obim, što može da ograniči broj pošiljaka po vozilu i zahteva angažovanje specijalnih transportnih kapaciteta. Teški materijali, kao što su armatura i betonski elementi, često zahtevaju upotrebu viljuškara, kranova ili specijalizovanih transportnih uređaja. Pored toga, dugi i veliki elementi mogu zahtevati specijalne dozvole za prevoz vangabaritnih tereta.

Zbog težine i oblika mnogih vrsta građevinskog materijala, transport mora biti izveden sa posebnom pažnjom kako bi se izbegla oštećenja robe, povrede radnika ili ugrožavanje bezbednosti saobraćaja. 

Optimizacija ruta i troškova

Transport građevinskog materijala često podrazumeva velike količine koje treba dopremiti na gradilišta. Efikasna logistika zahteva planiranje optimalnih ruta kako bi se smanjili troškovi i vreme isporuke. Takođe, blizina skladišta ili proizvodnih pogona gradilištu može igrati ključnu ulogu u ukupnim troškovima projekta.

Za transport građevinskog materijala često se koriste kombinacije različitih vrsta transporta – drumski, železnički, rečni ili pomorski. Izbor transporta zavisi od količine, vrste materijala, udaljenosti i troškova. Na primer, železnički transport može biti efikasniji za velike količine materijala na duže relacije, dok je drumski transport fleksibilniji za lokalne isporuke.

Specifičnosti transporta građevinskog materijala kamionima

Transport građevinskog materijala kamionima igra najvažniju ulogu u građevinskoj industriji, omogućavajući brzu i fleksibilnu isporuku na gradilišta. Transport građevinskog materijala zahteva upotrebu različitih vrsta kamiona, u zavisnosti od karakteristika tereta. Najčešće korišćeni tipovi uključuju: kipere za pesak, šljunak ili zemlju,  mešalice za beton, vozila sa platformom za velike i teške elemente, kamione sa dizalicama za podizanje tereta, a naravno i kamione cerade za komadni materijal.

Uticaj vremenskih uslova i ograničen pristup lokacijama

Vremenski uslovi mogu značajno uticati na transport građevinskog materijala. Kiša, sneg ili ekstremne temperature mogu ugroziti kvalitet nekih materijala (npr. cementa, drvne građe) ili otežati saobraćaj i usporiti isporuke. Zatvoreni ili pokriveni kamioni pružaju bolju zaštitu, dok se u ekstremnim uslovima isporuke moraju odložiti. 

Kamionski transport nudi veću fleksibilnost u poređenju sa drugim vidovima prevoza, jer omogućava direktnu isporuku na gradilište. Međutim, pristup gradilištu može biti izazovan zbog uskih ili neuređenih puteva, kao i zbog ograničenog prostora za manevrisanje velikim kamionima. Ovo zahteva precizno planiranje dolaska i odlaska, kao i koordinaciju sa drugim radovima na gradilištu.

Nikola Jevtić

Nikola Jevtić

Diplomirani inženjer, specijalista za logistiku sa preko 15 godina iskustva u oblasti organizovanja međunarodnog transporta i carinskog zastupanja. Kao direktor i vlasnik privatnog biznisa organizovao više od 15000 internacionalnih transporta robe u svim vidovima saobraćaja.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Hvala Vam na poverenju!

Vaši podaci su uspešno poslati. Naš tim će Vas kontaktirati u najkraćem roku.

Zainteresovani ste za naše usluge?

Pokušaćemo da vam odgovorimo u najkraćem mogućem roku.